Historie zámku Poláky
Během třicetileté války byl renesanční zámek pobořen a zůstal ležet v troskách. V průběhu dalších let se pak majitelé statku nadále často střídali, například Strojetičtí ze Strojetic, hrabě Gustav Adolf z Warmsbachu nebo hrabata z Questenberku. Roku 1740 byl od Poláků oddělen statek Libouš, který byl následně připojen k panství Ahníkov.
V letech 1745 – 1815 Poláky vlastnila hrabata z Pergenu. Pravděpodobně někdy na konci 18. století nechali zříceniny tvrze zbourat a na jejich místě postavit nový pozdně barokní zámek. Při jeho stavbě však zřejmě využili části základů bývalé tvrze a do novostavby zakomponovali také stará sklepení původní budovy. Nový patrový dvoukřídlý zámek, stojící v nároží hospodářského dvora, byl postaven podle plánů žateckého stavitele Vavřince Rodta.
Zakladatelem filiálního kláštera nedaleko Poláků byl jistý Milhost, který ke konci 12. století mnichům nabídl k osídlení statek Mašťov. Milhost však nadále pobíral část výnosu z klášterního zboží a po šesti letech mnichy z Mašťova vyhnal. Kolem roku 1197 se pak mniši usadili v Oseku, kde jim poskytl azyl Slávek z rodu Hrabišiců.
Hrabata z Pergenu se tedy nejvíce zapsala do současné podoby poláckého zámku. Pergenové pocházeli z Rakouska, kde od roku 1653 drželi panství Aspang. Jan Jindřich Kornelius z Pergenu byl roku 1663 povýšen do rytířského stavu a v roce 1675 se stal říšským svobodným pánem. Roku 1699 rodina získala hraběcí titul.
Do českého království jako první přišel v roce 1689 Jindřich z Pergenu. Právě jeho potomek Leopold (+5. 6. 1749) zakoupil Poláky spolu s dalšími statky v okolí (někdy bývá jako rok zakoupení uváděn i 1738). V držení těchto statků následovala vdova Marie Johana (+8. 10. 1772) a v letech 1772 – 1811 Jan Antonín (pravděpodobný stavitel zámku), jehož syn Josef roku 1815 Poláky prodal.
Roku 1815 zakoupili polácké panství Windischgrätzové a roku 1868 dolonobeřkovičtí Lobkovicové. Josef kníže z Lobkovic získal se statkem také čtyři dvory a 428 ha převážně zemědělské půdy. Lobkovicové Poláky drželi až do první pozemkové reformy po vzniku ČSR.
Novobarokní přestavba
Copyright © Zámek Poláky, All Right Reserved.
Designed By Digitální dotek